Archiwum dla ‘Historia Ursusa’ kategoria

Historia „ARSUSA” (2) – Orkiestra gra w najlepsze

05-14-2011

 

Gdy pod koniec lat 80. Zakłady Mechaniczne wpadły w kryzys i zaczęły ograniczać funkcje socjalne, także Domowi Kultury groził upadek. Uratowało go przejęcie przez samorząd. Od 1992 Ośrodek Kultury „Arsus” działa na podstawie uchwały Rady Dzielnicy (Gminy) Warszawa-Ochota. Jest samorządową placówką wpisaną do rejestru instytucji kulturalnych stolicy. Należy do najaktywniejszych ośrodków miasta.

Niewielu dziś zostało pracowników z dawnej, 18-tysięcznej załogi ZM Ursus, a jednak „Arsus” nie cierpi na brak frekwencji. Tak wrósł w życie mieszkańców, że nawet upadek przemysłowego giganta, do którego należał, nie przerwał działalności kulturalnej.

Używając peerelowskiej terminologii, można by powiedzieć, że nadbudowa przeżyła starą bazę. Ośrodek znalazł swoje miejsce w nowych warunkach, jako placówka niezależna politycznie i nie podlegająca żadnej cenzurze.

„Arsusowi” udało się ocalić zakładową orkiestrę, założoną w roku 1946. Dziś działa jako Orkiestra Dęta Ziemi Mazowieckiej. Muzycy zbyt ją kochają, by odejść, choć pracują za pół darmo. Koncertują trzydzieści razy w roku, w repertuarze rozrywkowym, patriotycznym i religijnym. W tym roku wezmą udział w XV Przeglądzie Orkiestr Dętych Województwa Mazowieckiego.

 

Piękna mozaika

Dzisiejszy „Arsus” to cała infrastruktura życia kulturalnego. Prócz ośrodka, mieszczącego się od 1959 roku w tej samej hali fabrycznej, działają filie: Dom Kultury „Kolorowa”, Dom Kultury „Miś”, Klub Seniora, galeria sztuki współczesnej „Ad Hoc”, kino i muszla koncertowa w Parku Czechowickim.

Cały materiał w najnowszym numerze naszego magazynu.

Chodząc po Parku Achera – Franciszek Adolf – pan na Skoroszach

05-14-2011

 

 

 

 

 

Hassowie, Nycowie, Wallowie, Kifferowie i Acherowie – to nazwiska rodów, które odegrały kluczowe role w historii Skoroszy, Czechowic i Szamot. Dziś na tych terenach usytuowany jest Ursus – jedna z osiemnastu warszawskich dzielnic. Spacerując po parkach, skwerach czy ulicach, rzadko zastanawiamy się nad historią poszczególnych miejsc, a one często mają interesującą przeszłość. Tym razem zapraszam do wędrówki po Parku Achera, w którym przewodnikiem będzie życiorys samego patrona – Franciszka Adolfa.

Park jest położony u zbiegu ulic Dzieci Warszawy i Walerego Sławka. Obejmuje 1,79 ha. Wybór nazwy nie był przypadkowy – od drugiej dekady XX wieku na tym terenie znajdowało się gospodarstwo rodziny Acherów, która zjawiła się na naszych ziemiach podczas wojen napoleońskich. Na stałe osiedliła się tutaj w latach 30. XIX wieku. Franciszek Adolf (urodzony w 1981 roku) należał do trzeciego pokolenia „polskich” Acherów. W 1908 roku ożenił się, a wybranką była Lucyna z Wanków. Jak głosi rodzinna legenda, 30-hektarowe gospodarstwo na Skoroszach było prezentem ślubnym dla nowożeńców. Jego granice zamykały się, w przybliżeniu, w kwartale ulic: Rakietników – Dzieci Warszawy – Tomcia Palucha – Sosnkowskiego. Chciałoby się powiedzieć, że każdy prezent ślubny mógłby być podobnie okazały.

Więcej w drugim numerze naszego magazynu.